Meme küçültme ameliyatı ya da farklı bir ifadeyle redüksiyon mammoplasti, estetik kaygıların yanı sıra medikal nedenlerden dolayı da yapılabilir. Operasyon, genellikle memelerin çok büyük olmasına bağlı olarak sarkma, güzel görünmeme, simetrik olmama, kıyafet bulamama gibi sebeplerden dolayı yapılır. Medikal sebepler ise memelerin büyüklüğüne ve dolayısıyla ağırlığına bağlı olarak oluşan omuz, boyun ve sırt ağrılarının giderilmesi ya da kamburluğun önlenmesi için yapılır.
Meme küçültme ameliyatları estetik ameliyat olmasının yanında fonksiyonel olarak hastaya kattıkları ile memnuniyet düzeyi yüksek bir ameliyattır. Estetik açıdan daha mutlu edici göğüslere sahip olmanın yanında sırt boyun ağrılarından kurtarılması da hastaları rahatlatmaktadır.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer ?

Meme küçültme ameliyatı, genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon meme hacmine göre değişmekle birlikte ortalama 3-4 saat sürmektedir. Hastalar hastanede 1 gün kalmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi 

Operasyon öncesi tüm hastalarımıza meme ultrasonu ve mamografi çekilmesini istiyoruz. Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser olduğundan olası bir kitle varlığında genel cerrahi ile değerlendirme gereklidir.
Aspirin yeşil çay gibi kan sulandırıcı maddeleri ameliyattan 10 gün önce kesmek gereklidir.
Diyabet varlığında dahiliye konsultasyonu istenir ve regulasyon altında iken cerrahi yapılır.
Sigara tüm cerrahilerde olduğu gibi uzak durulmalıdır.

Ameliyat Günü

Ameliyat günü meme üzerine ayakta dururken çizim yapıyoruz. Bu çizim ameliyat için çok önemlidir. Ameliyat bu çizimler üzerinden yapılmaktadır. Ayakta durma ve yatış pozisyonunda memenin şekli değişmektedir. Operasyon yatarak yapıldığı için ayaktaki meme pozisyonu bizim için çok önemlidir. Ayrıca birçok kadının göğsünde asimetri mevcuttur ameliyat sırasında bu asimetrinin azaltılmasında ve büyük olan göğüsten daha fazla doku çıkarmak için bu çizimleri kullanıyorum.

Ameliyat kullanılacak tekniğe bağlı olarak 2-3 saat sürmektedir. Operasyon günü hastalarımı hastanede konaklamasını öneriyorum. Çok ağrılı bir işlem olmasa da gün boyu ağrı kesiciler verip sizi rahatlatıyoruz. Ameliyattan sonraki gün dren koymuşsak bu drenleri çekip hastalarımızı taburcu ediyoruz.

TOP