Meme dikleştirme, yer çekimine ve deformasyonlara bağlı olarak memede meydana gelen sarkmaları toparlama ameliyatıdır. Yerçekiminin etkisi, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yaşlanma, yanlış sütyen kullanımı ile göğüsün görünümü bozularak sarkmalar başlar.

GÖĞÜS DİKLEŞTİRME AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Bariatrik cerrahi sonrası kilo dengesi sabitlenen kişilerde
Göğüslerde sarkma ve hacim kaybı olan kadınlarda
Sutyen ile desteklenmediği takdirde meme dokusu meme katlantı bölgesinin altına düşen kadınlarda
Bir meme diğerinden daha düşük ve sarkık görünen hastalarda meme dikleştirme operasyonu için uygun olabilmektedir.

OPERASYON ÖNCESİ GÖRÜŞME

Ameliyat karar verilmeden önce tıbbi özgeçmiş ve muayene önemlidir. Ayrıca bu görüşmede hastanın beklentileri iyi not edilmeli planlama ona göre yapılmalıdır. Mevcut meme yapısı uygun olan hastalarda tek başına toparlama olabildiği gibi volüm kaybı fazla olan hastalarda protez eklenmelidir.

OPERASYON ZAMANINA HAZIRLIK

⦁ 40 yaş altı hastalarda meme ultrasonografi, 40 yaş üzeri hastalarda mamografi tetkikleri istenir.
⦁ Kan Sulandırıcı ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (Sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz.)
⦁ Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası kullanılmaması önerilir.
⦁ Operasyon günü hastaneye gelirken rahat kıyafetler giyin, takılarınızı evde bırakın.
⦁ Operasyondan 8 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.

İYİLEŞME SÜRECİ

Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Operasyon sırasında meme protezi kullanılmış ise birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Hastaya özel sporcu sütyeni giydirilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde pembemsi renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. İşinize bağlı olarak 3-4 gün içinde normal işinize dönebilirsiniz. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur. Estetik meme dikleştirme operasyonu genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren bir cerrahidir.

TOP