Göztepe Mah, Bağdat Cad, No229 İç Kapı No:7 Kadıköy/İstanbul
Op.Dr Ahmet Kürsat Yiğit
+90 530 848 49 99 ahmetkursat1989@gmail.com
377 Views

Dinamik dolgu nedir? Kimler yaptırabilir? - Nunu'nun DünyasıMasseter Botoksu ile  çene altındaki Massseter kasının  büyültüp küçültülerek ,erkeksi görünümden daha dişi görünüme dönüştürme enjeksiyon tekniğidir.İdeal çene şekli kadınlar ile erkekler arasında büyük oranda farklılık gösterir. Erkeklerde kare yüz şekli güçlü bir ifade sağlarken, kadınlarda ince yüz şekli daha yumuşak ve estetik bir görünüm sağlamaktadır. Özellikle yuvarlak ya da kare tipi yüze sahip olan kadınlar, daha yumuşak ve çekici bir görünüme sahip olmak için masseter botoksuna başvuruyorlar.

Cerrahi teknikler ile çene küçültme ameliyatı yerine ameliyatsız botoks tedavisinin tercih edilmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bunlar arasında ameliyat ve anestezi endişesi, iyileşme süreci için yeterli vaktin olmaması vs. sayılabilir. Botoks, yüzü incelterek yeniden şekillendirme de ameliyatsız teknik olarak yeni bir seçenek sağlıyor. Masseter botoksu neştersiz, ağrısız, sıfır şişlik ve dikiş izi ile çeneyi incelterek yüz şeklini değiştirme imkanı sunuyor.Masseter reduction / V-line botoksu ile çene inceltilip küçültülebiliyor. Yuvarlak ve kare yüz şekilleri üçgen, oval ya da kalp şekline dönüştürmek için kullanılıyor. Çene şekli aşırı ince belirsiz olan hastalarda ise tersine bir etki yaratılarak masseter kası büyütülerek çenenin daha belirgin bir şekil alması sağlanabilir.

Dinamik dolgu enjeksiyonun en önemli işlevi yüzdeki hacim eksikliklerini giderdikten sonra dinamik yüz hareketlerini muhafaza etmektir. Kızma/sinirlenme, gülme, şaşırma gibi mimiklere bağlı olarak ortaya çıkan derin kırışık ve olukların tedavisinde genellikle dinamik dolgu enjeksiyonu uygulanır. Cildin genel yapısına göre kırışıklıların miktarı ve derinliği kişiden kişiye değişiklik gösterir.Kırışıklar genellikle yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkar. Ancak bazı kişilerde aşırı mimik kullanımı sonucu genç yaşlardan itibaren de ortaya çıkabiliyor. Kişinin, henüz genç olmasına rağmen, olduğundan daha yaşlı yol açabiliyor. Üstelik kişinin olduğundan daha sinirli, mutsuz ya da endişeli görünmesine de neden olabiliyor. Kazayağı denilen göz kenarı kırışıkları ya da dudak kenarı oluklarının yanı sıra kaş çatma nedeni ile kaşların arasından dikey çizgiler de oluşabiliyor. Nazolabial çizgileri olarak bilinen bu kırışıklıklar, yüzdeki elastikiyetin ve yağ miktarının azalması nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca güneşin zararlı etkilerinden ya da kalıtımsal özelliklerden dolayı da oluşabilir.Enjekte edilebilir dermal dolgu malzemesinin özelliği, yüzdeki orta düzeydeki volüme yani hacim kayıplarının tedavisini sağlarken, mimiklerin hareket kabiliyetini korumak ve dinamik kalmasını sağlamaktır. Kullanılan dolgu maddesine göre operasyonunuzun etki etme süresi değişiklik gösterir. Hyalüronik asit; doğal cilt yapısında bulunan, zamanla azaldığı için cildin kırışmasına neden olan bir dolgu malzemesidir. Kolajen ve kişinin kendi yağ hücreleri de dinamik dolgu estetiğinde kullanılabilmektedir.Yüzdeki yaşlanma belirtilerini gidermek için kullanılan bu tekniğin anatomi bilgisi olan, yüzün kas yapısını çok iyi bilen ve kişinin mimik hareketlerini inceleyerek en uygun tetik noktalarını belirleyen bir cerrah tarafından enjeksiyon işleminin yapılması gerekir.

Kum saati vücut estetiği  adından da anlaşılacağı üzerine kişinin vücut yapısının bir kum saati gibi estetik görünüme sahip olmasına yarayan operasyona verilen addır. Yani vücudunuzda beliniz ince kalçalarınız daha belirgin bir hal almış oluyor. Bu da dışarıdan vücudunuzun oldukça estetik bir görünüme sahip olmasını sağlıyor.Kum saati vücut estetiği de günümüzdeki kadınlardaki trend vücut hatları görünümünün eskiye nazaran daha kadınsı hatlara sahip vücutlara doğru eğiliminden kaynaklı en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir.İnsanlar vücutlarındaki bölgesel yağlanmalardan dolayı istedikleri gibi bir görüntüye sahip olamadıkları için oldukça rahatsızlık hissedebiliyor. Bölgesel yağlanmalardan şikayetçi olan kişiler için adeta bir kurtarıcı olan ultrasonik liposuction işleminin son yeniliklerinden biri konumundaki bu estetik operasyon ile fazla yağlardan kurtularak kum saatini andıran bir beden formuna ulaşabilirsiniz.Kum saati vücut estetiği operasyonu kapsam olarak karından ve bel bölgesinde bulunan fazla yağların alınması ve kalçaya yağ enjekte etme şeklinde gerçekleşir.