Liposuction, diyet ve spora rağmen bölgesel inatçı yağlanma bölgelerinin cerrahi müdahale ile alınması işlemidir. Bu işlem toplumda oldukça yanlış bir algıya sahip olup kilo verme yöntemi değildir. Liposuction bir şekillendirme ameliyatıdır.
Yağ hücrelerinin sayısı ergenliğe kadar artış gösterir. Yağ hücreleri erkeklerde ve kadınlarda bölgesel olarak farklı alanlarda bulunmaktadır. Genellikle kadınlarda ve erkeklerde göbek ve bel kısımlarında yağ hücresi sayısı, vücudun diğer bölgelerindeki yağ hücrelerine oranla daha fazladır.
Liposuction ile yağ hücrelerinin sayısı azalmakta ve yağ birikmelerinin engel olunmaktadır.

Liposuction Nasıl Yapılır? 

Liposuction, genel anestezi altında gerçekleştirilen bir ameliyattır. Birkaç mm küçük kesilerden girilerek özel kanüller yardımı ile yapılan yağ alma işlemidir. Vücut ağırlığının en fazla %5’ ine kadar yağ alımı işlemleri sağlıklıdır. Daha fazla yağ alımları tercih edilmemektedir. Liposuction sonrası özel sıkı korseler giyilmekte ve bunlar şekillenmeye fayda sağlamaktadır. Ayrıca ameliyat sonrası dönemde şişlikler morluklar beklenen durumlardır. Ameliyat sonrasında milimetrik delikler kendiliğinden eriyen dikişler ile kapatıldığından dikiş alımı olmamakta ve bu izler belli belirsiz halde iyileşmektedir.

Operasyon Zamanına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası kullanılmaması gereklidir.
Tedavi edilecek alanın fotoğrafları çekilir
Ayakta iken hedef alanları vücut üzerinde işaretlenir.

Liposuction sonrası iyileşme dönemi nasıldır?

Operasyon sonrasında mutlaka özel olarak üretilmiş korseler kullanılmalıdır. Bu korseler alınan yağ dokusunun miktarı ve kişinin özelliklerine göre yaklaşık 3 ila 8 hafta arası kullanılır. Ödem ve morlukların görülmesi beklenen bir durumdur. İşlem sonrası ek kombine cerrahi işlemler yoksa birkaç günlük istirahat sonrası sosyal hayata dönüş mümkündür.

TOP