Buru Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen isimdir.
Rinoplasti günümüzde estetik açıdan burun şeklinden kaynaklı memnuniyetsizlikleri gidermek amaçlı yapılırken kimi vakalarda estetik problemlere ilave hava yolu sorunlarını da gidermek amaçlı yapılmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatına Nasıl Hazırlanır?

Rinoplasti ameliyatları öncesinde hekim-hasta görüşmesi oldukça önemlidir. Hastanın beklentileri iyice dinlenmeli ve hastanın anatomisine uygun olup olmadığı net olarak analiz edilmelidir. Sürreal beklentiler içinde ki hastalar ameliyat sonrası mutlu olamazlar. Bu nedenle bu tip hastaların ameliyat edilmemesi daha uygundur. Ameliyat kararı verilirken yapılan simülasyon çalışmaları da gerçeği tam anlamıyla yansıtmaz. Sonuç olarak ameliyat edilen insan olduğuna göre tamamıyla %100 öngürülebilir bir cerrahi sonucu vaat edilemez.

Ameliyat kararı verildikten sonra sigara içimi ve kan sulandırıcı öyküsü konusunda hasta net olarak bilmelidir ki sigara burun estetiğinde sonuçları olumsuz etkileyen bir parametredir. Kadın hastalar için de adet dönemlerinde olacak cerrahiler şişlik ve morlukları artırabileceği akılda tutulmalıdır.

Burun Estetiği Sonrası Neler Yaşanır?

Burun estetiği operasyonları genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hasta 1 gün hastanede kalır. Ameliyat sonrası analjezik ve antibiotik tedavileri verilir. 3.gün genelde burun içi silikon tamponlar konulmuşsa alınır. Postoperatif 7. gün ise burun üzerindeki ateller alınır. Hastalar erken dönemde şiş ve kalkık burunlar görse de ödemler geriledikçe burun şekli daha net ortaya çıkmaktadır. Hastalarımızın net bilmesi gereken bir durumda burnun son şeklini 1 yıl sonra alacağını unutmamalıdır.
Kalın derili hastalarda burun ucundaki şişlikler ince derili hastalara göre daha geç inmekte ve şekillenme daha geç olmaktadır. Bazen çok kalın derili hastalarda ise deriden kaynaklı sorunlardan dolayı istenen estetik sonuçlara ulaşılamayabilir.

Ağrı ve Şişlikler;

Ameliyat sonrası ağrı ve şişlikler beklenen bir durumdur. Erken dönemde birkaç gün ağrıların olması ve analjezik ilaçların kullanılması gereklidir. Ödem ve şişlikler ise özelikle 2-3. gün maksimum düzeye çıkmakta sonrasında zamanla azalmaktadır. Erken dönemde 1-1.5 ay içerisinde ödemlerde ciddi bir gerileme beklenir. Hastaların deri tipleri de uzun dönemli sonuçları etkilemektedir. Bu nedenle ameliyat öncesi görüşmeler sonuçlar ve memnuniyet açısından oldukça önemlidir.

İlaç Kullanım Süreci;

Ameliyat sonrası dönemde antibiyotikler, analjezikler önerilir. Ayrıca kaşıntı ve hapşurma gibi eylemleri erken dönemde azaltmak için antihistaminik ilaçlar da eklenebilir. Tampon ve atel sürecinden sonra ise burun içi mukozasının iyileşmesini hızlandırmak için burun içi temizliği anlatılmaktadır.

Beslenme Süreci;

Ameliyat sonrasında erken dönemde tansiyonu yükseltecek kanamayı artıracak tuzlu ve çok sıcak beslenme öğelerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca yara iyileşmesini hızlandıracak protein ağırlıklı beslenme faydalı olacaktır.

Kontrol Süreci;

Burun estetiği sürecinde erken dönemde burun içi tamponlar genelde 3 veya 5. gün alınırken dış ateller ise 7 veya 10. gün alınmaktadır. Sonrasında ki süreçte aylık görüşmeler yapılarak 1. yıl sonuçlarına kadar kontrol altında olmalıdır.

Burun Estetiği Sonuçları

Rinoplasti dışarıdan kolay görünen ancak oldukça komplike bir ameliyattır. Burun yüzün ortasında 3 boyutlu ve yüzle uyumlu olması gereken bir yapıdır. En tecrübeli cerrahların dahi rinoplasti hakkındaki söylemleri her zaman nettir. Her burun estetiğinde revizyon riski vardır.
Rinoplasti sırasında yapılan değişiklikler çok küçük olsa da bu değişiklikler burnun görünümü ve işleyişinde büyük bir fark yaratabilir. Bu değişiklikler küçük olduğu için hata payı da yüksektir. Ameliyat sonrasında unutulmamalıdır ki, vücudun kalanında olduğu gibi burun da hayat boyunca değişir.Ancak genellikle bir sene içerisinde şişliğin büyük bir kısmı kaybolacaktır. Bu sebeple ikinci bir operasyonun gerekli olduğu durumlarda bile en az bir sene beklemek tavsiye edilir.

TOP