Bacak estetiği kadınlar için özel bir anlam arz etmektedir. Dişiliğin göstergelerinden biri uzun, düzgün, orantılı ve pürüzsüz görünen bacaklara sahip olmaktır. Dünyada gelişen ve ilerleyen teknoloji ile beraber kadınların bacaklarında görünümünden rahatsızlık duyduğu bölümlere estetik dokunuşlar yapılabilmektedir.

Kimler Bacak Estetiği İçin Uygundur?

Bacak estetiğinde kalçadan ayak bileğine kadar olan bölümün form olarak düzgün, çıkıntısız, ince ve simetrik olması beklenmektedir. Bacak estetiğinde temel olarak kişinin bacaklarının yapısı önemlidir. Her kadının bedensel özellikleri ve bacak özellikleri birbirinden farklıdır. Ameliyat olmasına engel olmayan bölgesel olarak kalınlık veya incelik problemleri olan kişiler bu işlemler için birer adaydır.

Bacak estetiği nasıl yapılır?

Bacaklardaki estetik ve simetrinin aynı olması, formda görünen düzgün hatlı bacaklar için birçok yöntem bulunmaktadır. Bacak asimetrilerinin, bacak çarpıklıklarının, ekstra ince bacaklılık durumunun görüldüğü durumlarda yağ enjeksiyonu ile bacaklardaki simetri bozukluğu giderilebilmektedir. Yağ enjeksiyonu işleminde kişinin bel, karın, kalça ya da basen bölgesinden alınan yağlar, bacaklardaki asimetri olan bölgeye uygulanmakta ve bacak çarpıklıkları bu şekilde giderilebilmektedir. İki bacağın eşit görünmesi ve iç bacak hattının düz olması için yapılan bu işlemde kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusu transfer edilir. Bu sayede bacaklarda dolgunluk sağlanır, doku kendini besleyebilir ve kalıcılığı uzun süre devam eder. Kişinin kendi yağları kullanıldığı için hiçbir risk taşımayan bu yöntemde kişinin kendi yağının transferinden sonrasında transfer edilen yağlarda bir miktar kayıp olmaktadır. Ancak kök hücreden zengin yağ hücreleri yeterli dolgunluğu verir, eğrilikleri ve asimetrileri düzeltir.
Kimi hastalarda çok fazla kilo alıp verme sonucunda bacak derisinde aşırı sarkma oluşabilmektedir. Bu durumlarda germe ameliyatları eklenebilmektedir.

Kalın bacak estetiği

Bacakların estetik ve vücut ölçüleri ile uyumlu olması kadın vücudunda önemli bir güzellik göstergesidir. Bacak estetiği iyi düşünülerek yapılması gereklidir. Kalın bacağın nedenleri arasında kalın kemik yapısı, gelişmiş kaslar veya fazla yağ dokusu önemli faktörler. Genelde yapısal olarak fazla yağ dokusuna bağlı kalın bacaklar yaygındır. Bu durumlarda ayak bileği ve diz altı kalınlıkları dahil lazer/vaser liposuction, yapılmaktadır. Kas yapısına bağlı bacak kalınlıklarında ise botoksla veya cerrahi olarak müdahale imkanı mevcuttur..

Çöp bacak estetiği

Çöp bacaklar iki taraflı olabildiği gibi tek taraflı bazı hastalıklara bağlı olarak da oluşabilir. Aşırı ince bacaklarda silikon protez ve yağ konularak dizaltı daha kalın ve estetik sonuçlar elde edilmektedir.

Diz Kapağı Estetiği

Diz çevresi, geçiş noktasında olduğundan dolayı estetik görsel bir bütünlük sağlanması için bu bölgenin analizi önem arz eder. Dizin iç bölgesindeki yağlanma bacağın silüetini bozarak bacağı daha kısa ve estetik açıdan olumsuz görünüme sebep olur. Etek giyildiğinde bu bölgenin görsel görüntüsü daha da ön plana geçer Diz bölgesi estetiğinde iç bölgesindeki fazlalıklar alınır. Çöküklüklere ise yağ enjeksiyonları yapılarak bacak ile birlikte görsel bir bütün forma ulaşılır.

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi, bu ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigarayı, yara iyileşme problemleri ve estetik sonuçları etkileyeceğinden dolayı bırakmalıdır. Aynı şekilde kanama gibi sorunlara neden olduğundan dolayı , son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden uzak durmak gerekmektedir. Temel sistemik hastalıklar da ameliyat öncesi kontrol altında olmalıdır.

Bacak estetiği ameliyatlarında anestezi gerekir mi?

Bacak estetiği ameliyatları ameliyathane ortamında ve yapılacak işleme bağlı olarak, genel anestezi ya da sakinleştiriciler altında (sedasyon) altında gerçekleştirilir.

Bacak estetiği ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Bacak estetiği ameliyatları, yapılan işlemlere bağlı olmak üzere 1-4 saat arasında sürmektedir.

TOP